Szőlőmagőrlemény,
vagy más néven szőlőmagliszt.
A szőlőmag egészben, vagy ha csak egyszerűen szétrágod, nem tudja kifejteni jótékony hatását. Össze kell őrölni, mivel a benne rejlő hatóanyagok így kerülnek a felszínre. Tehát a kívánt hatást nem tudod elérni, ha egy fürt szőlőt eszel és közben igyekszel minden egyes magot szétrágni, mivel a legjobb, ha meg van őrölve.
A szőlőmagőrlemény többféleképpen felhasználható.
Miért jó Neked a szőlőmagőrlemény?
Pl. azért, mert gyulladásgátló és immunerősítő hatású anyagokat is tartalmaz, és lassítja az öregedés folyamatát is.
Süthetsz vele kenyeret vagy süteményeket, melyek ízvilágához illik a szőlő aromája. A sütés során a receptben megadott lisztnek 3-5 %-át helyettesítheted szőlőmagőrleménnyel (érdemes a palacsintával próbálkozni először).
Akár teába vagy más folyadékba is keverheted.
Napi adag: 1-3 teáskanál szőlőmagőrlemény fogyasztása.
100 g szőlőmagőrlemény tartalmaz
2.500 mg összpolifenolt, 8 g zsírt, ennek 70 %-a telítetlen zsírsavakból áll és 70 g rostot
Miért jó a szőlőmagőrlemény?
A szőlőmagőrlemény egy jótékony hatású élelmiszer, ami beilleszthető a paleolit étrendbe is. Készítése során vegyszermentesen hidegen sajtolják a szőlőmagból az olaját, majd a zsírtalanított szőlőmagot őrlik finom állagú lisztté, vagyis őrleménnyé. Ezzel az eljárással lecsökken az őrlemény omega-6 zsírsav tartalma, emiatt alkalmassá válik a sütésre is, ugyanakkor a zsírtalanítás miatt magasabb beltartalmi értékű őrleményt kapunk.
Miért érdemes a szőlőmagőrleményt beépíteni az étrendedbe?
- a szőlőmagőrlemény bővelkedik a szervezet számára hasznos flavonoidokban, polifenolokban és procianidinekben, amik védenek a szabadgyökök ellen, rugalmassá teszik az érfalakat, valamint csökkentik a rossz LDL koleszterint
- magas rosttartalmának köszönhetően nemcsak a bélrendszer munkáját segíti, hanem a vércukorszintet is karbantartja
- a szőlőmagőrleményben található ásványi anyagok és vitaminok a látást is javítják, valamint megakadályozzák a szürkehályog kialakulását
- Úgy védik a szíved, hogy csökkentik a magas vérnyomást, illetve a káros koleszterinszinttel is könnyedebben leszámolsz, ha fogyasztod a szőlőmagolajat vagy -őrleményt.
- Hatásosak visszértágulat és az érszűkületből eredő lábfájás esetén, valamint más érrendszeri megbetegedésekben
- Mérsékelhetik a cukorbetegség szövődményeként kialakuló idegkárosodás (diabéteszes neuropátia) okozta tüneteket, vagyis a zsibbadást és bizsergést a végtagokban.
- Az allergiás tüneteket is enyhíthetjük velük, mert gátolják a hisztamin termelődését. (A fokozott hisztamintermelés váltja ki az allergiás reakciókat.)
Szőlőmagőrlemény - kívülről is szépít
Mézzel, esetleg vízzel keverve arcpakolást készíthetsz belőle, mely felfrissíti, szépíti bőröd.
Dörzsöld át körkörösen, enyhén vizes kézzel az arcod a szőlőmagos péppel. Ezzel eltávolíthatod az elhalt hámsejteket, feszesíted bőröd. Néhány perc után öblítsd le az arcod.